Фрілансер або WEB-студія?

Коли перед Вами стоїть завдання, для реалізації якої потрібне залучення підрядника, цілком ймовірно перед Вами виникає і дилема: якого підрядника вибрати - web-студію зі штатом фахівців або фрілансера. Давайте спробуємо розібратися, наскільки ці підрядники відрізняються один від одного.

WEB-студія, далі просто студія, як правило, - колектив фахівців, які спеціалізуються на завданнях web-технологій. Хоча досить часто за цим звучною назвою може ховатися і єдиний фахівець.
Робота фрілансера означає приватну практику, праця поза штатом компанії. Фрілансер сам знаходить клієнтів і виконує роботу. Однак не варто плутати фрілансера і посередника. Так кого ж правильніше визначити підрядником по своєму завданню? Розглянемо по порядку.

Професіоналізм.
Поважаюча себе компанія завжди бореться за підвищення свого іміджу, тому одним з основних факторів підбору фахівців є рівень їх професійної придатності. Не завжди це реалізується на практиці, проте так повинно бути в теорії. Чому не завжди? Одним з каменів спотикання є те, що хороший фахівець, здатний адекватно себе оцінювати, зажадає і високий рівень фінансової оцінки своєї праці, в той час як власник, створюючи студію, думає перш за все, про підвищення свого добробуту. Тому він, швидше за все, відмовиться від висококласного фахівця на користь менш вимогливого і амбітного кандидата. Ось чому звучна назва «студія» - далеко не завжди гарантія професіоналізму і якості виконання підрядних робіт.

Фрілансер - «Вовк одинак». Життєві обставини, або просто життєвий досвід виводять його на «стежку» фрілансу з метою додаткового заробітку, а можливо і єдиного джерела доходу. Він за умовами існування змушений прагнути до якісної роботи для розширення сфери своєї діяльності. Не завжди цьому сприяє його професіоналізм, тому середовище проживання змушує його підтримувати свої знання та практичні навички на високому рівні. В іншому випадку висока конкуренція в цій сфері діяльності, рано чи пізно, просто видавить його за свої межі. Зазвичай на стезю фрілансу виходять після отримання певної практики і знань, удосконалюючи їх вже в процесі реалізації конкретних завдань замовників.

На відміну від фахівця студії, якому гарантований мінімальний рівень заробітної плати, заробіток фрілансера прямо пропорційний його досвіду і знань. Чи не буде реалізації завдань замовника - не буде доходу у нього самого. Напрошується риторичне питання: хто ж більше зацікавлений в успішному результаті виконання підрядних робіт: фахівець студії або все таки фрілансер?

Відповідальність.
Студії працюють, як правило, на умовах офіційної реєстрації своєї діяльності з усіма пов'язаними з цим рівнями відповідальності. Фрілансер в більшості випадків працює без державної реєстрації своєї діяльності,, однак це не убезпечує його від відповідальності за можливе недобросовісно виконані договірних відносин.

Однак рівень сучасного законодавства в поєднанні зі специфікою підрядних робіт зводять нанівець відмінності законодавчої відповідальності фрілансера і студії в випадках спірних ситуацій між замовником і підрядником. Відсутність або неправильне трактування окремих законодавчих положень або пунктів в технічному завданні проекту може послужити підставою відмови в арбітражному розгляді спірних питань. Тому при грамотній постановці завдань і правильному оформленні договірних взаємовідносин немає суттєвої різниці, кого Ви визначите в якості підрядника.

Бюджет.
Формуючи бюджет потенційного проекту власник студії намагається врахувати в ньому не тільки всі свої фактичні, а й перспективні витрати з розрахункової націнкою свого доходу. Передбачаються, зокрема, витрати співробітників, які не беруть участі безпосередньо в реалізації завдань підряду. Власник студії не може собі дозволити сформувати бюджет замовлення зі збитком для себе. Відповідно, все це лягає в розрахунок бюджету і відповідно до витрат замовника.

Фрілансер при формуванні бюджету проекту виходить тільки з «свого апетиту». Він може сформувати бюджет заявленого проекту в кілька разів нижче бюджету аналогічного замовлення, складеного студією, і при цьому бути цілком задоволеним фінансовим результатом.

Ми розглянув і тільки три аспекти завдання вибору підрядника, але думаю, що і це надасть Вам істотну допомогу в прийнятті правильного на Ваш погляд рішення.